„Alfabet zakochanego w Meksyku” Jean Claude Carriere

„Alfabet zakochanego w Meksyku” to świetna książka uzupełniająca wiedzę o tym kraju w wielu dziedzinach. Sporo ciekawostek, humoru (także czarnego) i historii sprawia, że czyta się ją bardzo szybko i lekko.

„Są trzy Meksyki. Jest ten sprzed konkwisty, wspaniały i brutalny, którego symbolem jest mityczny stwór, Quetzalcoatl, pierzasty wąż.

Jest Meksyk hiszpański i katolicki, który przetrwał trzy stulecia. Ten przyjął za swój symbol Najświętszą Panienkę z Guadalupe, litosierną, wszędzie widoczną oficjalną patronkę kraju.

I jest Meksyk nowoczesny, który wyłonił się najpierw z wojen o niepodległość, a później ze słynnej rewolucji. Jego symbolem jest Zapata, chłopski bohater, człowiek sprawiedliwy, którego rozstrzelano.

To trzy powody, by kochać Meksyk. Zrodzony z jedynego w dziejach spotkania dwóch kontynentów, jest łagodny i gwałtowny, uśmiechnięty i zamaskowany, antyczny i awangardowy. Jest krainą sprzeczności, światem zmąconym, zmieszanym, z którego zrodzi się może nowy wiek”.

Książka bardzo ciekawa i pomysłowa. Podzielona jest 27 części- liter pod którymi  można znaleźć informacje o miastach, wydarzeniach historycznych,  ważnych postaciach, zwyczajach, jedzeniu, czy o nagrobkowym humorze:)

Mnóstwo przydatnych informacji.  Polecam zwłaszcza zakochanym w Meksyku.

Alfabet zakochanego w Meksyku

Zapraszamy do przeczytania naszych innych wpisów o Meksyku.

Comments are closed.