„Podróże w spódnicy”- czyli o kobietach, które wyruszyły w świat!

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy to zabawna książka o kobietach, które nie pozwoliły by stereotypy zabiły ich marzenia

„Żeby napisać dobrą recenzję, to znaczy ocenić książkę uczciwie, trzeba przede wszystkim porządnie tę książkę przeczytać. Z tym bywa różnie- czasem recenzent męczy się okropnie, co rusz mając ochotę cisnąć czytanym egzemplarzem o najbliższą ścianę lub wyrzucić go przez okno, tak bardzo mało przyjemności niesie za sobą lektura” (s. 50).

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy Anna Dziewit-Meller Znak

Książka Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy Anny Dziewit-Meller nie należy raczej do tej grupy literatury, którą cisnęłabym gdzie popadnie. Napisana jest w formie magazynu dla dziewcząt, w którym to przedstawiane są historie kobiet-podróżniczek z różnych epok, dążących do realizacji marzeń wbrew temu co mówią ludzie.

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy Anna Dziewit-Meller Znak

Znajdziemy tu na przykład historię Elisabeth Cochrane, znaną jako dziennikarkę  Nellie Bly.

Cóż.. pewnego pięknego dnia postanowiła pobić rekord Phileasa Fogga z powieści Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”. I tak oto  14 listopada 1889 roku samotnie wyruszyła w podróż. Zwróćmy uwagę, że w tamtych czasach kobiety raczej nie podróżowały samotnie.. a już na pewno nie dookoła świata!

A może chcecie poczytać o Gudrid Thorbjarnardóttir, która jako pierwsza kobieta z Europy postawiła swoją nogę na zachodniej półkuli płynąc z  Wikingami do Winlandii w Ameryce Północnej? A działo się to kilkaset lat zanim dotarł tam Kolumb!

Z książki dowiemy się także o Sacagawea, piętnastoletniej Indiance, która była tłumaczem i przewodniczką dla Meriwethera Lewisa i Williama Clarka wędrowała z nimi po niebezpiecznym Dzikim Zachodzie.

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy Anna Dziewit-Meller Znak

Kim  była pierwsza kobieta w kosmosie? Ktoś wie?

Podpowiem: to Walentyna Tierieszkowa, która jako młoda dziewczyna trenowała skoki spadochronowe. Wyobraźcie sobie, że o tym, że poleciała w kosmos jej rodzice dowiedzieli się z radia! A miało to miejsce 16 czerwca 1964 roku.

Jak nazywała się pierwsza kobieta, która zdobyła  Mount Everest?

A z jakiego kraju pochodzi pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła Ziemię?

A no właśnie! Z Polski! To Krystyna Chojnowska-Listkiewicz. Zajęło jej to prawie dwa lata.

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy Anna Dziewit-Meller Znak

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy Anna Dziewit-Meller Znak

Nie będę tu wypisywać wszystkich kobiet opisanych w  Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy.   Książkę czyta się lekko, pisana jest przystępnym językiem, więc nie zanudzi młodych Czytelników. Mam nadzieję, że zachęci do głębszego poznania biografii kobiet-podróżniczek, bo po tej lekturze czuje się lekki niedosyt informacji. Ale chyba o to chodziło autorce 🙂

Zachęcam! Idealna dla młodych Czytelniczek!

 

 

Comments are closed.