Indie. Miliony zbuntowanych

Jeśli interesują Cię Indie to jest to książka dla Ciebie!

Cieszy fakt, że Czarne podejmuje temat druku klasyki literatury podróżniczej. Dla mnie osobiście to książka legenda. V.S. Naipaul przemierza Indie, rozmawiając z ludźmi spotkanymi w drodze. Rysuje obraz kraju po dekolonizacji, w skład którego wchodzą setki, tysiące grup ludzkich, z których każda ma swój sposób na życie, myślenie, prowadzenie kraju. Wydaje się, że bunt jest nieunikniony.

Indie. Miliony Zbuntowanych

                                                                                               Fotografia pobrana ze strony Wydawnictwa Czarne

Poniżej dwa fragmenty książki „Indie. Miliony zbuntowanych”

O życiu niedotykalnych:

„Pewnego dnia poszedł kąpać się do stawu z chłopcami z wyższych kast. Zobaczył go stróż i zaczął w niego rzucać kamieniami. Namdeo cały zakrwawiony uciekł do miejsca, gdzie mieszkał, i schował się. Jego matkę obrzucono wyzwiskami, więc kiedy wróciła do domu, zbiła go za to, że zbrukał staw i narobił jej kłopotów”.

Z rozmów z mieszkańcami Indii:

„Okazało się, ze na pytania, które mnie nurtowały w fizyce, nie jestem w stanie znaleźć odpowiedzi. Pracowałem nad nimi, myślałem o nich. Wciąż nad nimi pracuję albo powinienem raczej powiedzieć: wciąć o nich czytam. A łatwiejszymi pytaniami nie umiem się zainteresować. Jeśli chodzi o poezję, to nigdy nie byłem z niej zadowolony z siebie, głównie dlatego, że moje wiersze mogłyby się spodobać tylko nielicznym, ludziom podobnym do mnie. Ale przekonałem się, że pomaganie innym jest czymś, czemu potrafię podołać, chociaż popełniam błędy. Wciąż uczę się na tych błędach”.

Gorąco polecam!

 

Zajrzyj także:

          

            Galeria zdjęć z Indii                                  Wojciech Jagielski „Na wschód od zachodu”

Comments are closed.