Jacek Hugo – Bader „Biała gorączka” Wołowiec 2009, Wydawnictwo Czarne

Książka jak najbardziej godna polecenia, opisująca realia Rosji: problem alkoholu, HIV, handel organami i żywym towarem, skazywanie za bzdury, życie po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Czyta się lekko, czasem zabawnie, czasem z przerażeniem, że takie rzeczy mogą się dziać. Ciężko jest oderwać się lektury:)

Już na samym wstępie mamy garść ważnych informacji,  najświętszych zasad dotyczących jazdy samochodem, przetrwania w aucie nocy na Syberii.

Jacek Hugo-Bader "Biała gorączka"

Warto zapamiętać. Może się przydać:)

Kolejna ciekawa sprawa- co wozić ze sobą do jedzenia?

Rosjanie przepadają za wielką, surową, zamrożoną rybą, która nadaje się do zjedzenia przez kilka lat – nazywana „struganiną”. „W miarę potrzeby struga się ją nożem jak klocek drewna, macza się w soli i pieprzu i szybko zjada. Rozmrożona jest nie do przełknięcia, a bez wódki jedzą ją tylko psy” (s.22).

Inne ciekawostki:

„W Rosji jest Dzień Obrońców Ojczyzny, to znaczy  Żołnierza, w całym kraju bardzo uroczyście obchodzony jako Dzień Mężczyzny. Każdy obywatel płci męskiej obowiązkowo musi się w tym dniu zalać. Ciekawe, że Dzień Kobiet świętuje się dokładnie tak samo- upijają się wszyscy mężczyźni”( s. 184).

„W lecie 1974 roku Breżniew miał się spotkać w Jałcie z Nixonem. Rosjanie bali się, że amerykański prezydent zechce obejrzeć miejsce, gdzie w 1945 roku odbyła się konferencja Wielkiej Trójki. W miesiąc wywalili z pałacu kołchoźników, zrobili remont i kopie mebli, przy których radzili przywódcy, a potem zatrudnili pracowników.[…] Nixon i Breżniew nie zaszczycili pałacu Romanowów, ale muzeum powstało” (s. 246).

Tyle. Ja już nie  zdradzę nic więcej.

Tematów jest mnóstwo 🙂 Informacji- ogrom.

Warto sięgnąć. Na pewno nie będzie to stracony czas 😀

Dowodem niech będzie nasz sfotografowany, mocno nadszarpnięty egzemplarz, który  został przekartowany przez kilkanaście osób;)

Jacek Hugo-Bader "Biała gorączka"

Comments are closed.