Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice to 35 opowieści o kobietach, dla których nie istniały zdania „Nie da się”, „Nie możesz, bo jesteś kobietą”.
Napisana przez Joannę Kończak, pięknie wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, opatrzona barwnymi ilustracjami malarskimi Karoliny Matyjaszkiewicz zainteresuje każdego czytelnika ciekawego niesamowitych faktów o wydarzeniach i wynalazkach, w których to właśnie kobiety odegrały kluczową rolę.
Każdy z nas słyszał o skali Apgar, służącej do wstępnej oceny stanu zdrowia noworodka. Stosuje się ją, aby określić czy maluch jest w stanie samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy. Oficjalnie została prowadzona w 1952 i do dziś wciąż jest używana. Parametrom zostały nadane takie nazwy w języku angielskim, aby utworzyły akronim APGAR ( Appearance – wygląd, Pulse- puls, Grimas-grymas, Aktivity – aktywność, Respiration – oddychanie). Akronim APGAR to nie przypadkowa nazwa. To nazwisko lekarki Virginii Apgar, która stworzyła tę skalę:) Dzięki tej skali lekarze mogą łatwiej i szybciej podjąć decyzję w jaki sposób zająć się noworodkiem. Uratowała ona życie niejednemu dziecku.
Nie muszę chyba pisać o Marii Skłodowskiej-Curie, która otrzymała dwie nagrody Nobla i jej odkryciach, o Marii Montessori, Wandzie Rutkiewicz. Te nazwiska są znane dla większości z nas. Ich historię również znajdziecie w tej książce.
Ale np. Mary Anning, kobieta- paleontolog? Z jej badań i odkryć korzystali inni naukowcy, ale ze względu na jej pochodzenie i fakt, że była kobietą, pomijano jej nazwisko w publikacjach. Dziś na szczęście jest doceniana i uznawana w dziedzinie paleontologii.
A może ktoś słyszał o Tu Youyou- chińskiej noblistce, która miała ogromny wkład w badania nad lekiem na malarię? Potrafiła sama sobie zarazić chorobą, żeby zobaczyć czy odkrycia zespołu są skuteczne w leczeniu. Nagrodę Nobla odebrała jako osiemdziesięciopięcioletnia kobieta za całokształt jej działań.
Kto uznawany jest na ojca pierwszego programu komputerowego? Przepraszam…. MATKĘ?
No właśnie- twórcą była kobieta – Ada Lovelace. Więcej o niej na stronie 9.
A Nelly Bly, Coco Chanel, Antonina Żabińska, Katherine Johnson, Malala Yousafzai?
Można by przytoczyć jeszcze wiele innych przykładów, ale chyba lepiej sięgnąć po Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice.
Książka napisana w bardzo przystępny sposób, można się z niej naprawdę dużo dowiedzieć. Zacząć można w dowolnym miejscu. Oczywiście, pozostawia za sobą niedosyt, bo też chciałoby się dowiedzieć więcej, ale to już zostaje w gestii Czytelnika:) I chyba o to chodzi.
Miłej lektury!
Zapraszamy do przeczytania naszych innych wpisów w kategorii Literatura edukacyjna.
Najnowsze komentarze