Islandia

W trakcie wyprawy:

  • zobaczymy najsłynniejszy gejzer świata – Geysir i położony tuż obok przepiękny wodospad Gullfoss,
  • będziemy zażywać kąpieli w basenach geotermalnych,
  • spróbujemy mięsa rekina, chleba pieczonego w wulkanie i kilku innych lokalnych przysmaków,
  • spędzimy dzień na wyspie Heimaey, o której głośno zrobiło się w roku 1972 po erupcji wulkanu Eldfell,
  • każdego dnia, przemierzając Islandię będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy: lodowce, wulkany, wodospady,
  • zobaczymy słynny wulkan Eyjafjallajökull i jeśli warunki pozwolą spróbujemy wspiąć się na Heklę – przez lata uważaną za wrota piekieł,
  • przejdziemy przez pola lawowe w Krafla,
  • zobaczymy najpiękniejszą lagunę Islandii – Jökulsárlón,
  • pospacerujemy po czarnych plażach w okolicy Vik.

Terminy: 04 -13 Lipiec 2018

Czas trwania: 10 dni

1 dzień:

Spotkanie na lotnisku w Polsce, pakujemy się do samolotu i po około czterech godzinach lądujemy w Reykjaviku. Przepakowujemy się do naszego busa (wysłanego wcześniej z Polski promem) i wyjeżdżamy ze stolicy. Kierujemy się do wulkanu Thrihnukagigur, do którego można wejść (fakultatywne). Następnie przejeżdżamy do tunelu lawowego Raufarholshellir. Wieczorem rozbijamy biwak na kempingu.

2 dzień:

Rano ruszamy w kierunku najsłynniejszego gejzeru świata. Podziwiamy Geysir, a następnie słynny wodospad Gullfoss.

Po południu zatrzymujemy się w Keldur by obejrzeć tradycyjne domy torfowe. Tego dnia docieramy do podnóża Hekli. Dla ochotników trekking w okolice szczytu. Noc spędzamy w okolicy wulkanu.

3 dzień:

W planie mam przeprawę na wyspę Vestmannaeyjar. Po drodze fotografujemy piękny Seljalandsfoss. Na samej wyspie spędzamy cały dzień. Poznajemy historię erupcji wulkanu Eldfell i jej skutki dla miasteczka Heimaey. Kosztujemy chleba pieczonego w wulkanie, ryb łowionych przez miejscowych. Spróbujemy zaaranżować spotkanie z Gullim – człowiekiem, który przeżył katastrofę kutra i po kilkunastu godzinach spędzonych w lodowatej wodzie dotarł na brzeg wyspy. Po południu wędrujemy po stromych klifach, podziwiamy panoramę wyspy i polujemy (fotograficznie!) na maskonury.

4 dzień:

Rano przeprawa z wyspy Vestmannaeyjar na stały ląd. Pierwsze dojeżdżamy do najstarszego basenu geotermalnego w Islandii, położonego w górach: Seljavellir Geothermal Pool. Po kąpieli wędrujemy w kierunku aktywnego wulkanu Eyjafjallajökull. Po trekkingu jedziemy kilka kilometrów i na chwilę przed zachodem Słońca jesteśmy przy wodospadzie Skógafoss. Rozbijamy nasze namioty w okolicy.

5 dzień:

W planie mamy przedpołudnie spędzone na plażach w okolicy miasteczka Vik. Zobaczymy wrak samolotu Dakota, czarne plaże, łuk skalny w Dyrhólaey i położone w okolicy bazaltowe klify skalne (Reynisfjara Beach).

Popołudnie spędzimy wędrując po kanionie Fjaðrárgljúfur.

6 dzień:

Cały dzień przeznaczony na pobyt w Parku Narodowym Skaftafell. Podziwiamy potężny lodowiec, przechodzimy kilka szlaków położonych na terenie parku. Przed zachodem Słońca wędrujemy do laguny Jökulsárlón. Dla zainteresowanych możliwość rejsu po lagunie (fakultatywnie).

Na wieczór dojeżdżamy do Hoffell Hot Tubs.

7 dzień:

Rano docieramy do punktu widokowego w Stokksnes. Następnie dłuższy przejazd do Hallormsstadhaskogur, gdzie zobaczymy najprawdziwszy las – co w Islandii nie jest rzeczą często spotykaną.

W mieście Reyðarfjörður –poznajemy historię budowy jednej z największych na świecie hut aluminium i związanej z nią degradacji środowiska naturalnego Islandii.

8 dzień:

Jedziemy na północ Islandii, powoli objeżdżając wyspę wokół. Rano fotografujemy wodospad Dettifoss. Następnie wędrujemy przez pola lawowe Krafla. Chwilę spędzamy w Reykjahlíð, podziwiając wyjątkowe w skali świata krajobrazy lawy porośniętej mchami. Tego dnia udaje nam się jeszcze zobaczyć Hverir – obszar bardzo aktywny tektonicznie z błotnymi jeziorami i licznymi wulkanami. Wieczorem dojeżdżamy do parującej rzeki przy Reykjadalur. Tu spędzamy noc.

9 dzień:

Powoli domykamy naszą pętlę. Tego dnia docieramy do Parku Narodowego Snaefellsjoekull, po którym wędrujemy podziwiając przepiękną górę Kirkjufell. Jadąc dalej zatrzymujemy się przy wodospadzie Glymur. Popołudnie spędzamy w Parku Narodowym Þingvellir.

10 dzień:

Dzień przeznaczony na poznanie stolicy Islandii Reykjaviku. Odwiedzimy między innymi słynny kościół Hallgrímskirkja. Z jego wieży rozpościera się panoramiczny widok na miasto. Zaglądniemy też do starego portu, gdzie kolorowe drewniane łodzie i kutry tworzą niezapomniany klimat.  Odwiedzimy też futurystyczne centrum koncertowe Harpa, które przypomina kryształ mieniący się w słońcu  Będzie też okazja kupić wełniany islandzki sweter i inne pamiątki.

Na koniec dnia wchodzimy do samolotu i po czterech godzinach jesteśmy w Polsce.

 

Koszt: 4200zł + przelot (około 600-1200zł) + wyżywienie (około 800-1000zł)

*Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Cena uwarunkowana jest również kursem walut i może ulec nieznacznie zmianie.