Szwajcaria

W trakcie wyprawy:

  • zobaczymy północną ścianę Eigeru,
  • odwiedzimy Lauterbrunnen – dolinę z 72 wodospadami, gdzie zwiedzimy jeden z nich,
  • wykąpiemy się w jednym z jezior u podnóży Alp Berneńskich: Thun lub Brienzersee,
  • zapoznamy się z Via Ferratami (żelazne drogi) i przejdziemy dwie z nich,
  • zobaczymy największy lodowiec Alp: Aletsch i zrobimy trekking w jego okolicy,
  • odwiedzimy Zermatt – jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Szwajcarii,
  • zrobimy trekking wokół pięciu jezior (Leisee, Moosjisee, Grunsee, Grindjisee i Stellisee) skąd będziemy mogli podziwiać symbol Szwajcarii: Matterhorn,
  • odwiedzimy fabrykę czekolady Cailler,
  • zatrzymamy się w Genewie.

Terminy: 30.07-08.08

Czas trwania: 10 dni

Szczegółowy plan:

Dzień 1:

 Odbieramy Was z lotniska w Bazyleii. Jedziemy w kierunku naszego noclegu na campingu w okolicach Interlaken po drodze zatrzymując się w stolicy: Bernie. Tutaj zobaczymy między innymi:  Bundeshaus – siedzibę parlament, Berneńska katedra, Dom Alberta Einsteina, Niedźwiedzie jamy. Wieczorem odpoczynek, możliwa kąpiel w jeziorze.

Dzień 2:

Wstajemy rano i udajemy się na trekking do Grindelwald. Przechodzimy trasę: Grindelwald – Alpiglen – Kleine Scheidegg – Wengen – Lauterbrunnen (dystans: 23km, średni czas: 7-8h). Podziwiamy przy tym piękne widoki: Północną ścianę Eigeru oraz przełęcz Jungfraujoch.
Opcjonalnie mamy również możliwość skrócenia tej trasy poprzez wyjechanie kolejką do stacji:  Wengen, a następnie Männlichen skąd udajemy się na trekking w kierunku przełęczy Kleine Scheidegg. Po południu odpoczywamy.

Dzień 3:

Zbieramy się z naszego campingu i jedziemy do Kandersteg. Tutaj wyjeżdzamy kolejką gondolową w górę w kierunku jeziora Oeschinen. Do jego wód należy jeszcze iść niecałe pół godziny przez łąki i sosnowe lasy. Tutaj miłośnicy wody, przyrody i wędrówek będą usatysfakcjonowani. W tym samym dniu/czasie jest jeszcze możliwość zrobienia Via Ferraty: Allmenalp (3-3.5h). Plan będzie zależeć od chęci, siły i motywacji uczestników:) Po dniu trekingu wybraliśmy dla Was dwie alternatywy:)
Przeprawiamy się tunelem Lötschberg Tunnel i jedziemy na nocleg do malowniczo położonej miejscowości: Wiler. Tutaj będziemy mieszkać przez kolejne dni i będzie to nasza baza wypadowa.

Dzień 4:

Jedziemy do Fietch popodziwiać lodowiec Aletsch będącym największym lodowcem Alp. Wyjeżdzamy kolejką na Eggishorn. Tutaj możemy zrobić jedną z prostszych Via Ferrat (dobra na początek przygody). Po osiągnięciu szczytu, podchodzimy na punkt widokowy podziwiać lodowiec. Możliwy jest również trek w pobliżu i okolicy lodowca w zależności od chęci grupy:)

Dzień 5:

W tym dniu jedziemy do Zermatt. Jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Szwajcarii. Ośrodek sportów zimowych oraz wspinaczek górskich. Tutaj zrobimy trekking wokół pięciu jezior (Leisee, Moosjisee, Grunsee, Grindjisee i Stellisee) skąd będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki na jeden z najpotężniejszych masywów górskich całych Alp: Monte Rosa oraz symbol Szwajcarii: szczyt Matterhorn (pod warunkiem, że pogoda nam dopisze).
Po zejściu będzie okazja pozwiedzać Zermatt.

Dzień 6:

Oswojeni wcześniej z Via Ferratami,  zdobywamy kolejną –  Jägihorn (całość z podejściem pod ścianę, przejściem via ferraty i zejściem ze szczytu zajmuje nam ok: 6/7h. Trudność: K3-K4). Jest to ViaFerrata położona w pięknej scenerii górskiej z widokiem na Alpejskie czterotysięczniki.
Jako alternatywę dla tego dnia możemy wybrać się do: Leukerbad (miejscowość w kantonie Valais) i wyjechać kolejką na przełęcz Gemmi w Alpach Berneńskich. Tutaj możemy zrobić Via Ferrate (2-3h). Wyjątkowość tej via ferraty polega na tym, że różne elementy znane z parków linowych połączone są z elementami via ferraty. Atrakcjami są most linowy o długości 65 m i 20-metrowa drabinka linowa, która obraca się o 540 stopni. Na przełęczy zwiedzamy okolicę, przechodzimy starym schronem i tunelem ukrytym w górach. Delektyjemy się okolicą.
W tej samej miejscowości znajduje się Via Ferrata Leukerbad – najdłuższa i największa Via Ferrata w Szwajcarii, która kończy się zdobyciem szczytu Daubenhorn (2,942 m). Opcja tylko dla zaawansowanych turystów (skala trudności: K5-K6).

Dzień 7:

W tym dniu wyjeżdżamy z Wiler i udajemy się na camping do Genewy. Jest to też dla nas opcjonalnie zapasowy dzień, na wypadek gdyby nie udało się zrealizować wcześniejszych planów ze względu na pogodę i inych nieprzewidzianych rzeczy. Po drodze zatrzymujemy się w: Saint-Léonard , Sion, Lozannie. Na wieczór jesteśmy w Genewie.

Dzień 8:

Zwiedzamy Genewę.

Dzień 9:

Wracamy na nocleg do Bazyleii. Po drodze zatrzymujemy się w Creux du Van i robimy treking podziwiając to miejsce. Jest to naturalny skalista kotlina o szerokości około 1400 metrów i 150 metrów głębokości, po północnej stronie Le Soliat. Wieczór, popołudnie zwiedzamy Bazylea.

Dzień 10:

Wylot do Polski.

Mapa (w trakcie aktualizacji):

Koszt: wkrótce podamy dokładną cenę (ok. 5500-6000 zł) + przelot do Bazylea + wyżywienie

*Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego. Cena uwarunkowana jest również kursem walut i może ulec nieznacznie zmianie.