Czy przyjaźń z kangurem jest możliwa?- Kuba i Kanga

Czy może istnieć  przyjaźń człowieka z kangurem?

Czy kangur może stać się zwierzęciem domowym?

Czy łatwo jest wychowywać kangura? Jak wygląda opieka?

O tym jest opowieść Kuba i Kanga   Ursuli Dubosarsky

Kuba i Kanga Ursula Dubosarsky znak

Historia opisana w książce  Kuba i Kanga mogła się wydarzyć naprawdę, ponieważ w Australii matki kangurzyce dość często padają ofiarą wypadków samochodowych lub myśliwych. Tak było w tej historii.  Ale po kolei.

 

Mały chłopiec Kuba odnajduje zastrzeloną kangurzycę. Po chwili okazuje się, że w torbie jest maleństwo, które pozostawione bez opieki na pewno zginie. Jest za małe na samodzielne życie. Kuba postanawia zająć się maluchem. Postępuje zgodnie z zasadami, które zna chyba każdy mieszkaniec Australii. Ściąga swoją kurtkę i  owija nią  małego kangurka, by  po pierwsze –  nie uciekł w busz na pewną śmierć, ale też  by znów poczuł się bezpiecznie  jak w torbie u mamy.  Następnie mocno trzymając go przy swojej piersi (by maluch nie uciekł i żeby było mu ciepło), szybko kieruje się w stronę domu. Razem z tatą podejmują się opieki nad małą Kangą.

Kuba i Kanga Ursula Dubosarsky znak

Cała opowieść jest bardzo ciekawa, akcja rozgrywa się szybko, czyta się ją z zainteresowaniem.  Nie będę zdradzać zakończenia. Ale  podejrzewam, że historia Kuba i Kanga zmieni Czytelnika  na zawsze. Znajdziemy w niej  przyjaźń, rozstanie, poświęcenie i wiele innych uczuć.

Po lekturze tej książki Czytelnik może zastanawiać się czy przyjaźń z kangurem jest możliwa? Jak naprawdę wygląda opieka nad dzikim zwierzątkiem nawet tak maleńkim jak Kanga? Czy uratowane kangury zostają z człowiekiem na zawsze, tak jak przygarnięte psy czy koty?

Kuba i Kanga Ursula Dubosarsky znak

Będąc w Australii mieliśmy zaszczyt odwiedzić szpital dla zwierząt w Alice Springs (w większości były tam kangury,  ale trafiały się też inne dzikie zwierzęta). Tam  otrzymaliśmy odpowiedzi na powyższe pytania. Ale o tym piszemy tutaj Co zrobić, gdy widzi się potrąconego przez samochód kangura? Zachęcamy do przeczytania. Jest też tam instruktaż  jak należy postępować, gdy widzi się martwego kangura przy drodze.  Bardzo przydatne jeśli ktoś wybiera się do Krainy Oz.

Ursula Dubosarsky jest znaną australijską autorką dla dzieci i młodzieży.  Napisała już ponad sześćdziesiąt książek, otrzymała dziesiątki nagród.  Kuba i Kanga to jej pierwsza książka wydawana w Polsce. Ale mam nadzieję, że nie ostatnia.

Więcej o książce znajdziecie na stronie  Wydawnictwa Znak.

Polecam .

Zapraszamy do przeczytania innych naszych wpisów w kategorii Literatura edukacyjna, jak również  do wpisów dotyczących Australii.

Comments are closed.