Republika Południowej Afryki to kraj mający krwawą historię walk na tle rasowym -ciągnących się tak naprawdę do dzisiaj i niesamowite bogactwo przyrodniczo-geograficzne, którym nie sposób się nie zachwycić.
Republika Południowej Afryki zamieszkiwana jest przez białych i czarnoskórych. Dlatego na miejscu staraliśmy się zebrać jak najwięcej informacji zarówno od jednych jak i drugich. Rozmawialiśmy z Afrykanerami, żyjącymi w tych samych miastach co czarnoskórzy – o sytuacji politycznej kraju i życiu w nim. Słuchaliśmy historii czarnoskórych, tego jak byli traktowani przez białych i jakie mają perspektywy. Doświadczaliśmy różnych sytuacji, przygód, byliśmy w miejscach, o których nie było żadnej wzmianki w przewodnikach. Zachwycaliśmy się piękną przyrodą i dzikimi zwierzętami.
Ale przede wszystkim- zbieraliśmy materiał i fotografowaliśmy. Wszystko po to by jak najlepiej przybliżyć życie mieszkańców Republiki Południowej Afryki uczestnikom naszych spotkań z podróżnikiem.
O czym mówimy w trakcie prezentacji z Republiki Południowej Afryki
Przede wszystkim o mówimy o mieszkańcach – zarówno białych jak i czarnych, o ich życiu w RPA.
Tłumaczymy czym był apartheid, jak do doszło do takiego podziału, jak wyglądał cały system podziału rasowego. Opowiadamy o Nelsonie Mandeli, jego działalności, prezydenturze, o życiu mieszkańców Republiki Południowej Afryki po zniesieniu segregacji rasowej. Docieramy na Wyspę Robben, gdzie mieściło się więzienie, w którym Nelson Mandela przesiedział jedną trzecią swojego życia.
W pokazie opowiadamy także o Zulusach. Dotarliśmy do wioski, gdzie mieszkańcy pokazali nam jak wyglądają niektóre ich zwyczaje począwszy od życia w ich chatach skończywszy na obrządku zaślubin.
Republika Południowej Afryki to kraj pełen zwierząt i pięknych miejsc, dlatego w prezentacji nie braknie również przyrody.
Odwiedziliśmy Oudtshoorn, które słynęło i słynie nadal z hodowli strusi. Uczestnikom spotkania z podróżnikiem przybliżamy historię wielkiego boomu na strusie pióra, opowiadamy o pierzastych baronach, ale także o samych strusiach – ich zwyczajach, budowie ciała czy ogromnych strusich jajach. Dotarliśmy także do Narodowego Parku dla Słoni Addo Elephant Park, gdzie udało nam się podglądać stado słoni, zebr i bawołów. Opowiadamy o zwyczajach słoni, budowanie ich ciała i hierarchii w stadzie i jakiego jedzenia nie wolno wwozić do parku pod żadnym pozorem! Powiemy, gdzie można skoczyć na bungee z wysokości ponad 200 metrów (Samuel- najbardziej odważny skoczył i on opowiada o swoich wrażeniach;) ).
Pokazujemy fotografie z Przylądka Igielnego, zaznaczając, że jest to umowna granica dwóch oceanów- Indyjskiego i Atlantyckiego oraz z Przylądka Dobrej Nadziei.
Oczywiście wspięliśmy się na Górę Stołową w Kapsztadzie. Uczestnikom tłumaczymy dlaczego góra tak się nazywa i przedstawiamy fotografie z „blatu”, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Dotarliśmy także do Kimberley, gdzie zaglądnęliśmy do Wielkiej Dziury- przybliżamy historię diamentów wywożonych z Republiki Południowej Afryki.
W naszym pokazie mówimy także o żarłaczach białych występujących przy plażach w Durbanie, ich atakach na ludzi, a także o tym jak mieszkańcy poradzili sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa plażowiczom i surferom.
Wyżej wypisane informacje to tylko kilka tematów, które poruszamy w naszej prezentacji.
W trakcie spotkania pokazujemy również kilka rekwizytów przywiezionych z Republiki Południowej Afryki, które są do dyspozycji uczestników na przerwach.
Zachęcamy do spotkania!
Zapraszamy do zobaczenia innych naszych wpisów o Republice Południowej Afryki.
Najnowsze komentarze