„Wypalanie traw” Wojciecha Jagielskiego

„Wypalanie traw” to książka o Republice Południowej Afryki. Bardzo ważna pozycja dla tego, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o tym kraju, o apartheidzie, o ludziach, przywódcach i sytuacji społecznej.

Reportaż Jagielskiego „Wypalanie traw” przedstawia historię ostatnich trzydziestu lat RPA. Na przykładzie jednego miasteczka (Ventersdorpu) i jednego człowieka (Eugene’a Terre’Blanche’a – przywódcy Białego Bractwa) opisuje sytuację czarnych w czasach apartheidu, lata zmian, turbulencji i późniejsze poddanie się białych i oddanie władzy w ręce czarnych, co według Burów (potomków Holendrów z roku 1652) było zdradą stanu.

Wojciech Jagielski wypalanie traw

Sposób w jaki on pisze, sprawia, że ciężko oderwać się od książki. Niektórzy z recenzentów piszą o Wojciechu Jagielskim jako drugim po Ryszardzie Kapuścińskim.

Kilka miesięcy po ukazaniu się książki w księgarniach i przeczytaniu jej- polecieliśmy do RPA.

Przeżyliśmy swoje przygody, doświadczyliśmy różnych sytuacji, poznaliśmy wielu ludzi. Czasem widząc pewne sytuacje tylko kiwaliśmy do siebie głowami i mówiliśmy: „Pamiętasz? Jagielski o tym pisał”, „Widzisz, zupełnie jak w książce”, „Kolejna rzecz z <<Wypalania traw>>”.

Zachęcamy do przeczytania tej książki. I innych Wojciecha Jagielskiego.

Więcej o książce na stronie Wydawnictwa Znak.

Zobacz inne nasze wpisy o Republice Południowej Afryki.

Comments are closed.