100 głupich pytań dla bystrzaków – czyli wcale nie takie głupie pytania

Czy zdarzyło się Wam kiedyś usłyszeć głupie pytanie? To znaczy takie, nad którym nigdy się nie zastanawialiście, ani nawet nie pomyśleliście, że można o coś takiego zapytać,  a już tym bardziej nie znacie na nie odpowiedzi – ot tak „z głowy”?

Hm… A czy zdarzyło się Wam zadać komuś głupie pytanie i zauważyliście na twarzy tej osoby wyraz zakłopotania wynikający z braku wiedzy do udzielenia odpowiedzi? A może usłyszeliście odpowiedź typu: „Nie zadawaj głupich pytań”?

Mnie osobiście zdarzyły się  takie sytuacje. I to nie raz, nie dwa. Ale czy tak naprawdę głupie pytania istnieją? Może tylko zostały tak nazwane, bo nikt ich wcześniej nie zadał, albo nie chciało się komuś szukać odpowiedzi?

Tylko gdzie ich szukać?:)

Jednym ze źródeł może stać się książka  100 głupich pytań dla bystrzaków Stephane Frattini.

100 głupich pytań dla bystrzaków

Znajdziecie w niej  tytułową setkę pytań i odpowiedzi na czasem abstrakcyjne pytania.  Niektóre z nich są znane i często zadawane, takie  jak: „Dlaczego mleko jest białe?” czy „Skąd się biorą dziury w serze?”. Ale znalazłam i takie, które mnie osobiście nigdy nie przyszły by do głowy jak na przykład: „Dlaczego na świecie jest więcej ludzi prawo- niż leworęcznych?”, „Dlaczego mężczyźni łysieją bardziej niż kobiety?”, „Dlaczego nie możemy połaskotać siebie samych?”.

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś   jak się tworzą paski na paście do zębów?

Przecież pasta nie jest „pręgowana” od samego początku 🙂  Z rana pewnie niewiele osób jest zdolnych do wygenerowania odpowiedzi na takie pytanie, a nawet jeśli, to pewnie  po wyjściu z łazienki zapomina znaleźć odpowiedź.  Jak to się dzieje?

Ze 100 głupich pytań dla bystrzaków dowiadujemy się, że  tak naprawdę w tubce jest zwykła białą pasta, ale w szyjce tubki znajduje się mały  podziurkowany zbiorniczek, zawierający niewielką ilość barwnika. W momencie nacisku biała pasta przemieszcza się w górę tubki i napiera na kolorową pastę w zbiorniczku, który stopniowo uwalnia barwnik. Tadam! Mamy odpowiedź!

Przy tym pytaniu z książki dowiecie się jeszcze kto wymyślił te paski i po co.

A dlaczego kromka spada zawsze masłem w dół?   Wcale tu nie chodzi o ciężar masła czy konfitury… odpowiedź jest troszkę inna.

A skąd się wzięła nazwa zębów mądrości?

 

Czy ptaki mogą fałszować?

Albo…

100 głupich pytań dla bystrzaków

100 głupich pytań dla bystrzaków

No właśnie? Może czy nie może?

A które ślimaki są szybsze: te z muszlą czy te bez niej?

Jak ma na imię najszybszy ślimak? Bo nie wiem czy wiecie w angielskim Congham od ponad 25 lat organizowane są mistrzostwa świata w wyścigach ślimaków.

A dlaczego zakrywamy usta, gdy ziewamy, a pośladków nie, gdy puszczamy bąki?

100 głupich pytań dla bystrzaków

100 głupich pytań dla bystrzaków to naprawdę ciekawa lektura. Nie dość, że odpowiada na „głupie pytania”, to jeszcze można w niej znaleźć sporo ciekawostek dotyczących tematu. Oczywiście – im człowiek jest starszy tym mniej jest zaskoczony, bo też na część pytań już zna odpowiedź i nie wszystkie pytania i odpowiedzi interesują każdego.  Ale dla  młodszych czytelników 9-12 lat  (chociaż moim zdaniem zaciekawi też i przedszkolaki) jest wielką skarbnicą wiedzy. A dla dorosłych sposobem na udzielenie odpowiedzi (i znalezienie ich na swoje własne pytania, które może bali się zadać, gdy byli młodsi ;)).

Można  ją czytać w dowolnej kolejności i miejscu.

Polecam 🙂

Więcej o książce możecie przeczytać na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Zapraszam do zobaczenia innych naszych wpisów w kategorii  Polecamy i Literatura Edukacyjna.

 

 

Comments are closed.