Projektor Casio XJ-V1 i Casio XJ-F100W

Często podczas naszych prezentacji fotografii z podróży pojawiają się pytania o sprzęt jaki używamy do wyświetlania zdjęć. W chwili obecnej szczerze możemy zarekomendować bezlampowe projektory firmy Casio. Od ponad roku pracujemy na modelach Casio XJ-V1 i  Casio XJ-F100W.

Poniżej nasza opinia na blogu dystrybutora VIDIS

Trzask.pl to grupa młodych, ciekawych świata i dążących do jego poznania ludzi, którzy odbyli kilkadziesiąt egzotycznych podróży. Od ponad dziesięciu lat tworzą multimedialne pokazy fotografii, które prezentują uczniom szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w ramach „Spotkań z podróżnikiem”. To właśnie w tych okolicznościach przetestowali projektor Laser&LED Casio XJ-V1. Ocenili urządzenie jako wręcz idealne.

Dotychczas używaliśmy konstrukcji opartych na technologiach DLP i 3LCD wyposażonych w lampy rtęciowe, więc projektory w technologii Laser&LED są dla nas czymś nowym. Ułatwiło to  dostrzeżenie różnic w użytkowaniu – informuje Ryszard Stabach, założyciel grupy trzask.pl, który prowadzi pokazy fotografii.

Na pierwszy rzut oka Casio XJ-V1 jest projektorem lekkim, a jednocześnie solidnie wykonanym. Obudowa nie ugina się, nie trzeszczy – sprawia wrażenie trwałej.  Kilka przycisków funkcyjnych na urządzeniu i pilot w zestawie pozwalają na sprawne, intuicyjne sterowanie.

Największym zaskoczeniem okazał się czas potrzebny na uruchomienie projektora. Od włączenia do osiągnięcia pełnej jasności mijają trzy, może cztery sekundy. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, które potrzebują na to 60-100 sekund, Casio XJ-V1 jest bezkonkurencyjny.

Siła źródła światła (2700 ANSI Lumenów) pozwala na pracę nawet w jasnych pomieszczeniach takich jak sale gimnastyczne itp. Równie ważny jest czas potrzebny na wyłączenie i schłodzenie projektora. Tu różnice są jeszcze większe. O ile w standardowych urządzeniach DLP/3LCD trzeba czekać 2-3 minuty na wychłodzenie lampy, o tyle Casio  potrzebuje na to zaledwie kilku sekund.

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze projektora jest jego żywotność i gwarancja, która trwa trzy lata w odniesieniu do urządzenia i aż pięć lat na źródło światła.  Dodatkowo w przypadku Casio XJ-V1 producent deklaruje, że źródło światła pracuje przez większość przewidywanego czasu 20.000 godzin ze stałą jasnością. W przypadku starszych technologii podróżnicy zawsze doświadczali rażącego spadku jakości wyświetlanego obrazu wraz z upływem czasu. Skutkowało to przymusową wymianą lampy już po 1000-1500 przepracowanych godzin. Z reguły też mijało się z celem, gdyż koszt zakupu lampy porównywalny był do kupna nowego projektora. O tym ile można zaoszczędzić kupując Casio można sprawdzić na przygotowanym przez nas kalkulatorze.

Żywotność źródła światła potwierdzaliśmy już w jednym ze wcześniejszych artykułów na temat technologi Laser&LED: Casio udowadnia, że Laser&LED działa bez problemu nawet po 18 000 godzin

Urządzenie jest odporne na kurz, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na wymianę filtrów. W trakcie pracy Casio nie wytwarza w ogóle ciepła, nie nagrzewa się i dzięki czemu pobór energii elektrycznej jest około dwukrotnie niższy w stosunku do starszych technologii.

Jeśli ktoś szuka projektora, które będzie pracował przez długie lata, nie generując kosztów związanych z wymianami lamp i filtrów. Casio XJ-V1 wydaje się być rozwiązaniem idealnym

– podsumowuje Ryszard Stabach z trzask.pl

 

Comments are closed.