Proszę Państwa „To jest napad!”

„To jest napad” to zabawna i miejscami przerażająca książka. Zabawna, bo czytając ją można się popłakać ze śmiechu. A przerażająca? Bo nazwijmy – abstrakcyjne pomysły  napadów  miejscami wbijają w fotel.

„Napady na banki to najbardziej amerykańskie przestępstwo. Od początku istnienia Stanów Zjednoczonych przykuwa ono uwagę Amerykanów i jest odbiciem barwnych dziejów tego kraju. Opowieść o Jessem Jamesie to historia krwawej wojny secesyjnej i głębokich podziałów po jej zakończeniu. Losy wroga publicznego numer jeden Johna Dillingera to opis zawirowań w czasach Wielkiego Kryzysu. Skok na bank w Laguna Niguel to historia, w której przestępstwo miesza się z wielką polityką.

Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, od lat opowiada na antenie Trójki o rabusiach, którzy zostawiają w bankach dowody osobiste, zapominają zatankować auta przed napadem albo podkopują się pod bank, który został dawno zamknięty. W tej książce oferuje jednak czytelnikom znacznie więcej. Poza opisem dziesiątków zabawnych skoków, przybliża czytelnikowi historię dolara i banków, pracę FBI i policji, system prawny i słynne więzienia, broń i wielkie wynalazki. Opowieść o napadach na banki to opowieść o Ameryce.

Prosimy zachować spokój, usiąść wygodnie i zacząć czytać, a nikomu nic złego się nie stanie ;)”.

Marek Wałkuski To jest napad

 

Książka bardzo ciekawa, lekko się czyta, miejscami tak zabawna, że  trudno uwierzyć w opisywane historie! 🙂  Naprawdę – pomysłowość Amerykanów nie zna granic. A jednak – te historie wydarzyły się.

To kilka z nich:

Marek Wałkuski To jest napad

Marek Wałkuski To jest napad

Wśród wszystkich historii najbardziej szkoda było mi jednego mężczyzny.

Do jednego z sędziów trafiła sprawa mężczyzny, który napadł na bank, zabrał pieniądze, po czym wyszedł przed budynek banku, usiadł na krawężniku i czekał na przyjazd policji. Okazało się, że dokonał napadu  ponieważ  chciał iść do więzienia! Miał dość ciągłych awantur z żoną i po prostu chciał od niej odpocząć.  Niestety, sędzia okazał się być mało przychylnym dla tego człowieka. Złośliwie skazał go na areszt domowy….

 

Takie i  tym podobne historie znajdziecie w „To jest napad”.

Polecam 🙂

 

Comments are closed.